Proje Özeti

Bu proje ile İstanbul’da ikamet eden hem üstün zekâ özellikleri taşıyan hem de gelir seviyesi düşük çocuklar hedef alınmıştır.  Özellikle BİLSEM sınavlarında yeter şartları karşılayıp kontenjan yetersizliğinden dolayı bu hizmetten faydalanamayan çocuklara hizmet götürmeyi amaçlıyoruz. Bu çocukların yeteneklerinin keşfedilmesi ve oluşturulacak atölyelerdeki çalışmalar ile kapasitelerinin geliştirilmesi için 80 saatlik bir müfredat ile eğitim programı uygulanacaktır. Psikolojik danışmanlıklar ve tanılama faaliyetleri yürütülecektir.

Bu eğitimler 34 Orman Park içinde Vakfımıza tahsis edilen alanda özel olarak kurulacak atölyelerde verilecektir. Atölye imkanları hafta içi bazı günlerde okul gezilerine açık olacaktır. Okul grupları ile günü birlik atölye faaliyetleri yürütülecektir.

Diğer taraftan aile ve öğretmenlere yönelik faaliyetler planlanmaktadır. Programa dahil edilen çocukların ailelerinin tümü psikolojik desteklerden faydalandırılacaktır. Aile seminerleri ile sadece projeden faydalanan çocukların değil, daha geniş katılımla daha ebeveyne özel yetenekli çocuklar ile ilgili seminerler verilecektir. Öğretmenler için ise 6 Modülden oluşan Temel seviye “Özel Yetenekliler Eğitici Eğitimi” programı uygulanacaktır.